Mehmet Akif MTAL’deki F Klavye Seminerimiz

Admin 10 Ocak 2018 Sempozyum 724 -A+
İstanbul Mehmet Akif Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin daveti ile İntersteno-Türk Başkanlığı olarak, 9 Ocak 2018 günü “F Klavye ve Klavye Yarışları” konulu panelimizi okulun konferans salonunda gerçekleştirdik.
Mehmet Akif MTAL’deki F Klavye Seminerimiz

İstanbul Mehmet Akif Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin daveti ile İntersteno-Türk Başkanlığı olarak, 9 Ocak 2018 günü “F Klavye ve Klavye Yarışları” konulu panelimizi okulun konferans salonunda gerçekleştirdik. Adalet ve lojistik bölümü öğrencilerinin mevcut F Klavye derslerinde on parmak tekniklerinin geliştirilmesi ve motivasyonu amacıyla düzenlediğimiz etkinlikte, F Klavye farkındalığının artırılması, on parmak kullanımının önemi ve düzenlenen yarışlar hakkında bilgiler verdik.


F Klavye ve Klavye Yarışları Panelimiz

“On Parmakla Bakmadan Yazma Metodu ve Öğrenme Sürecini Kolaylaştıracak Yöntemler” konulu sunumunu yapan İntersteno-Türk F Klavye Öğretmeni ve eski millî yarışçı Ümit Serbest, on parmakla bakmadan yazmada, oturuştan el duruşuna, gözlerden parmakların yerleşimine kadar temel tekniklerin oldukça önemli olduğunu vurguladı ve hız artırımı ile hataların azaltılması hususunda yapılabilecek çalışmalara değindi. Aynı zamanda F klavyenin üstünlüğünden, diğer dünya ülkelerinin kullandıkları klavyeler ile karşılaştırmalar yaparak, F klavyenin bilimselliğine yönelik sunumlar gerçekleştirdi.


    Emrah Kuyumcu

    “Günümüzde F Klavye ve Klavye Şampiyonaları” konulu sunumu ile bilgi veren Intersteno Yönetim Kurulu Üyesi,     İntersteno-Türk Yönetim Kurulu Başkanı ve Dünya Şampiyonu Emrah Kuyumcu; Intersteno Federasyonunun     faaliyetleri ve yarışları, ülkemizde ilköğretimden başlatılması gereken klavye eğitimi ile yeni teknolojilerden     bahsederek, tabletlerdeki on parmak klavye kullanım zorluğu ve bunun yarattığı bir sonuç olarak bilgisayar     formlarının geçirdiği değişimi vurguladı.On Parmakla F Klavye Kullanımı Gösterisi

Panelin bitiminde konferans salonunun dev ekranında, Klavye Öğretmenimiz Ümit Serbest;  klavyede hatasızlık hedefli, silme tuşu kullanmadan ve temel teknikleri uygulamaya yönelik bir on parmakla bakmadan yazma gösterisi sundu. Akabinde Dünya Şampiyonu Emrah Kuyumcu, hıza yönelik seri yazım tekniğine birkaç örnek göstererek hatasızlık hedefinin yakalanmasının ardından ulaşılabilecek potansiyel hedefleri ortaya koyan bir gösteri sundu.


Yorumlar